Worlington make hay in the sunshine

WORLINGTON walloped Walsham-le-Willows by eight wickets in a run fest in Division One of the Hunts County Bats League.

Oli Jackson smashed 19 fours and six sixes in his innings of 162 as Walsham posted a competitive 263 for six in their 40 overs.

Jackson batted almost all the way through the innings and received good support from Ashley Forbes, who scored 45, on a wicket which was a batsman’s paradise.

What happened next was barely believable as Worlington’s batsmen went to town. Openers Craig Estlea and John Sands put on 105 in just six overs.

After Estlea was dismissed for 60 off 25 balls with seven fours and four sixes, the carnage continued as Bury Town striker Sands blitzed his way to 81 off only 34 deliveries. Sands struck six fours and seven sixes before he fell with the total on 151.


You may also want to watch:


But both Richard Ford and Tom Osborn ensured that the good work did not go to waste as Worlington romped to their target in 23 overs, Ford ending undefeated on 37 and Osborn on 78 not out that contained six fours and as many sixes.

Sudbury were also eight-wicket winners, successfully chasing down Woolpit’s 197 for nine, while Bury St Edmunds beat Battisford by 80 runs in Sunday’s other Division One fixtures.

Most Read

Shane Leech’s 106 and Paul Pallant’s five for 68 proved decisive as Lakenheath hung on to beat Brockley by just seven runs in Division Two. There was also a century for Chris Farrant, who closed on 131 not out as Mellis won another high-scoring encounter at Stowmarket by 33 runs.

Adam Kizis also reached three figures, scoring 107 as Bury St Edmunds won by three wickets in Division Four at home to Long Melford, for whom veteran John Stuck scored an undefeated 98. In Division Five 15-year-old Sam Renshaw made 99 not out for Hadleigh Academy as they saw off Mellis by 119 runs.

A Mike Peck ton saw Sudbourne Hall crush Easton by nine wickets in Section A of the MSC Suffolk Alliance League. Peck plundered 115 not out and Tom Jenkin an unbeaten 41 as they overhauled Easton’s 177 for nine with three overs to spare.

St Margarets skipper Paul Allen’s 74 provided the cornerstone of his side’s 26-run win at BT Martlesham & Waldringfield, while Southwold won a thriller at home to Wortham by two runs. They successfully defended their total of 167 as David Coleman’s undefeated 52 and No.9 Dan Phillpot’s 68 ultimately proved in vain.

Darren Wash returned figures of 8.1-2-27-6 as Rumburgh were rumbled for 93 and tumbled to a 45-run loss at home to Melton St Audry’s in Section B.

Needham Market secured an exciting one-wicket win at Stradbroke, Lee Cooper leading the victory charge with 70 not out, while Ben Glading’s undefeated 115 saw Nacton record a nine-wicket win against Rosary Cavaliers.

MSC Suffolk Alliance League

Section A

Kesgrave 150 for 9 (S Worne 29, A Gallant 25, P Budd 25, R Collard 22, T Nicholls 4 for 4, J Pembroke 4 for 25). Brantham II 135 (A Stockton 50, A Uren 31, S Smith 21, P Budd 5 for 38). Kesgrave (19pts) bt Brantham II (7pts) 24 runs.

St Margarets 198 for 8. BT Martlesham & Waldringfield 172. St Margarets (20pts) bt BT Martlesham & Waldringfield (8pts) by 26 runs.

*Easton 177 for 9. Sudbourne Hall 181 for 1. (M Peck 115no). Sudbourne Hall (19pts) bt Easton (5pts) by 9 wkts.

*Southwold 167. Wortham 165 for 9. Southwold (18pts) bt Wortham (9pts) by 2 runs.

Section B

*Stradbroke 213 for 4 (J Franklin-Mann 56no, A Barker 54, A Van Der Looy 38, M Hugman 22no, M Wise 21). Needham Market 216 for 9 (L Cooper 70no, I Rowe 29, S Ward 28, J Dye 21. J Franklin-Mann 3 for 42). Needham Market (17pts) bt Stradbroke (9pts) by 1 wkt. No result card received.

Melton St Audry’s A 138 for 7 (M Utting 34, J Lord 29, D Wash 22). *Rumbrugh 93 (D Wash 6 for 27). Melton St Audry’s (18pts) bt Rumbrugh (4pts) by 45 runs.

Castle 132. *Worlingworth II 134 for 4. Worlingworth II (18pts) bt Castle (5pts) by 6 wkts.

Section C

Rosary Cavaliers 160. *Nacton 161 for 1 (B Gladding 115no). Nacton (20pts) bt Rosary Cavaliers (4pts) by 9 wkts.

Eye & District II 199 (T Bodycombe 61, R Stannard 52, J Gilbee 4 for 52, W Bacon 3 for 49). *Stradbroke 102 (L Taylor 48, A White 7 for 14). Eye & District II (20pts) bt Stradbroke (7pts) by 97 runs.

*Woodbridge & OW III 99. Felixstowe & Corinthian Youth A 103 for 1. Felixstowe & Corinthian Youth A (20pts) bt Woodbridge & OW III (1pt) by 9 wkts.

Section D

*Ipswich & East Suffolk III v Worlingworth III - no result card received.

Saxmundham Sports II 190 for 5 (N Brett 88no, S Brett 44, N Basket 23). Kesgrave II 193 for 5 (H Rafferty 50no, J Ling 44, J Booth 42, C Smith 21no, J Martin 3 for 26). Kesgrave II (17pts) bt Saxmundham Sports II (7pts) by 5 wkts.

Cup Preliminary Round

BT Martlesham & Waldringfield 160 for 5. *Needham Market 139. BT Martlesham & Waldringfield won by 21 runs.

Hunts County Bats Suffolk Cricket League

Division One

Bury St Edmunds 272 for 8. *Battisford 192. Bury St Edmunds (20pts) bt Battisford (8pts) by 80 runs.

*Woolpit 197 for 9 (T Whiteman 70, N Poole 5 for 34, B Hyett 4 for 49). Sudbury 200 for 2 (D Watling 82, D Brett 61). Sudbury (20pts) bt Woolpit (5pts) by 8 wkts.

Walsham-le-Willows 264 for 6 (O Jackson 162, A Forbes 44). *Worlington III 267 for 2. Worlington III (20pts) bt Walsham-le-Willows (8pts) by 8 wkts.

Division Two

*Hadleigh 174 for 4 (S Handley 44, T Rix 40). Lavenham 168 for 5 (H Walters 55, C Boon 36). Hadleigh (20pts) bt Lavenham (5pts) by 6 runs.

Lakenheath II 250 for 4 (S Leech 106, R Horrex 78). *Brockley II 243 (P Pallant 5 for 68). Lakenheath II (20pts) bt Brockley II (8pts) by 7 runs.

*Edwardstone 140 (M Gooderham 53, S Nicholson 5 for 36). Exning 142 for 7 (D Monk 64, S Allen 48, T Whymark 4 for 26). Exning (20pts) bt Edwardstone (5pts) by 3 wkts.

Rougham 148 for 9 (R Dovaston 69). *Brettenham 149 for 4. Brettenham (20pts) bt Rougham (4pts) by 6 wkts.

Mellis 250 for 2 (C Farrant 131no, W Dawson 57no, D Williamson 34). *Stowmarket 217 for 4 (D Watling 82, D Brett 61). Mellis (20pts) bt Stowmarket (6pts) by 33 runs.

Division Three

*Earl Stonham II 108. Hartest & Coldham 112 for 1 (Roberts 57, D Armstrong 31no). Hartest & Coldham (20pts) bt Earl Stonham II (1pt) by 9 wkts.

Nowton II 116 (J Walker 43, D Wilkins 4 for 13). *Haverhill 117 for 8 (D Jonsonn 4 for 31). Haverhill (20pts) bt Nowton II (5pts) by 2 wkts.

*Cavendish Wanderers 156 for 9 (E Burton 37, J Smithers 3 for 17). Thurston 104 (R Adams 4 for 16, N Keefe 3 for 14, E Burton 3 for 46). Cavendish Wanderers (20pts) bt Thurston (5pts) by 52 runs.

*Withersfield 112 (Vaughan 4 for 20). BSSSC 113 for 4 (R Partridge 37, W Bailey 3 for 38). BSSSC (20pts) bt Withersfield (3pts) by 6 wkts.

Division Four

Long Melford 230 for 2 (J Stuck 98no). *Bury St Edmunds II 231 for 7 (A Kizis 107, C Honeyball 52, D Bigg 3 for 50). Bury St Edmunds II (20pts) bt Long Melford (9pts) by 3 wkts.

Battisford II 67 (Willingham 5 for 16). *Tendring Park 69 for 3. Tendring Park (20) bt Battisford II (1) by 7 wkts.

*Mildenhall II 247 for 2 (J Francis 60 no). Horringer 156 (J Grainger 43, A Jakeman 40, J Rimmer 32, T Heywood 3 for 29). Mildenhall II (20) bt Horringer (4) by 91 runs.

Gt Cornard 148 (D Hills 34, A Dhage 3 for 43). *Sudbury II 149 for 2 (S Ruffell 63no, C Holt 46). Sudbury II (20pts) bt Gt Cornard (3pts) by 8 wkts.

*Nowton Academy 183 for 6 (P Arnold 78, D Hill 39, R Kent 3 for 44). Elveden 140 (M Denny 4 for 21). Nowton Academy (20pts) bt Elveden (5pts) by 43 runs.

Division Five

*Stowupland 164 (D Walters 39, S Gregory 34, D Long 30, M Harries 4 for 21). Milden 156 (T Konopka 47, D Willis 43, S Gregory 3 for 17). Stowupland (20pts) bt Milden (8pts) by 8 runs.

Hadleigh Academy 210 for 3 (Renshaw 99no, Planck 35). *Mellis II 91 (Ashgar 4 for 33). Hadleigh Academy (20pts) bt Mellis II (1pt) by 119 runs.

Woolpit Academy 272 for 3 (A Stewart 68, D Green 59, G Artindale 57no, Feaveryear 50). *Walsham-le-Willows II 182 for 9 (Wright 62, Francis 3 for 31). Woolpit Academy (20pts) bt Walsham-le-Willows II (5pts) by 90 runs.

*Elmswell 149 for 9 (D Cowley 44, T Garner 40, R Martin 7 for 26). Risby 113 (J Hudson 49no, N Greathead 4 for 19, J Barnes 4 for 28). Elmswell (20pts) bt Risby (5pts) by 36 runs.

Acton 245 for 6 (N Wright 76, J French 63). *Rougham II 62 (C Sturgeon 3 for 11). Acton (20pts) bt Rougham II (3pts) by 183 runs.

* Denotes home team.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus