Your guide to all the non-league football action on Saturday, September 12

Leiston (Blue Shirts) V Enfield in the Ryman Preimer Division.
Christy Finch (9) celebrates scoring

Leiston (Blue Shirts) V Enfield in the Ryman Preimer Division. Christy Finch (9) celebrates scoring Leiston's second goal with team mate Joe Francis

Your guide to all the non-league football action this weekend, including FA Cup first qualifying round ties for Bury Town, Ipswich Wanderers, AFC Sudbury and Leiston.

Vanarama National League

Premier Division: Braintree v Barrow, Bromley v Macclesfield, Cheltenham v Dover, Eastleigh v Gateshead, Halifax v Kidderminster, Forest Green v Southport, Grimsby v Aldershot, Guiseley v Woking, Lincoln City v Boreham Wood, Tranmere v Chester, Welling v Torquay, Wrexham v Altrincham.

North Division: AFC Fylde v Tamworth, Telford v Harrogate Town, Alfreton v Hednesford Town, Boston Utd v Chorley, Bradford Park Avenue v Solihull Moors, FC Utd of Manchester v Corby Town, North Ferriby Utd v Gloucester City, Nuneaton v Gainsborough Trinity, Stalybridge Celtic v Lowestoft Town, Stockport v Brackley Town, Worcester City v Curzon Ashton.

South Division: Basingstoke Town v Eastbourne Borough, Bath City v Hemel Hempstead Town, Concord Rangers v Oxford City, Dartford v Weston-Super-Mare, Hayes & Yeading v Bishop’s Stortford, Maidstone Utd v Havant & Waterlooville, Margate v Ebbsfleet, Sutton Utd v Gosport Borough, Truro City v St Albans City, Wealdstone v Chelmsford City, Whitehawk v Maidenhead Utd.


You may also want to watch:


Ryman League

North Division: Aveley v Cheshunt postponed, Brightlingsea Regent v Tilbury postponed, Great Wakering Rovers v Romford, Maldon & Tiptree v Wroxham postponed, Phoenix Sports v Dereham Town, Redbridge v Haringey Borough, Witham Town v Cray Wdrs.

Most Read

The Emirates FA Cup 15-16

First Round Qualifying: AFC Hornchurch v Cambridge City, AFC Sudbury v Hendon, Beaconsfield SYCOB v Kirkley & Pakefield, Billericay Town v Enfield Town, Bognor Regis Town v Merstham, Brantham Ath v Biggleswade Town, Brentwood Town v Arlesey Town, Bury Town v Cockfosters, Chatham Town v Cray Wdrs, Croydon v Molesey, Dorking Wdrs v Slough Town, Grays Ath v Biggleswade Utd, Hampton & Richmond Borough v Dulwich Hamlet, Hanwell Town v Saffron Walden Town, Harlow Town v Bedford Town, Hastings Utd v Thatcham Town, Heybridge Swifts v Uxbridge, Histon v Aveley, Horsham YMCA v Burgess Hill Town, Ipswich Wdrs v Canvey Island, King’s Lynn Town v Wroxham, Kingstonian v Farnborough, Leiston v AFC Dunstable, Long Buckby v Wingate & Finchley, Metropolitan Police v Sittingbourne, Needham Market v Stanway Rovers, North Greenford Utd v Mildenhall Town, Northwood v Harrow Borough, Pagham v Carshalton Ath, Phoenix Sports v Lewes, Potters Bar Town v Haringey Borough, Rochester Utd v Herne Bay, South Park v Leatherhead, Staines Town v Faversham Town, Thurrock v Witham Town, Tilbury v St Neots Town, Tonbridge Angels v Folkestone Invicta, Tooting & Mitcham Utd v Farnham Town, VCD Ath v Didcot Town, Whitstable Town v Deal Town, Worthing v Thamesmead Town, Yaxley v East Thurrock Utd.

Thurlow Nunn League

Premier Division: Felixstowe & Walton Utd v Fakenham Town, Gorleston v FC Clacton, Haverhill Rovers v Whitton Utd, Long Melford v Godmanchester Rovers, Newmarket Town v Norwich Utd.

First Division: Dereham Town Res v Team Bury, Diss Town v Cornard Utd, Downham Town v Woodbridge Town, Great Yarmouth Town v Debenham LC, Stowmarket Town v Halstead Town, Wivenhoe Town v March Town Utd.

Reserve League: Cornard Utd v Witham Town (12pm), Hadleigh Utd v Felixstowe & Walton Utd, Halstead Town v Walsham le Willows, Lowestoft Town v Brightlingsea Regent, Whitton Utd v Stowmarket Town, Woodbridge Town v Saffron Walden Town.

Norfolk Junior Cup: Cornard Utd v Witham Town (2.30pm).

Essex Senior League

Premier Division: Barking v London Bari, Basildon Utd v Hullbridge Sports, Bowers & Pitsea v Stansted, Clapton v Greenhouse Sports, Eton Manor v Wadham Lodge, Newham v Enfield 1983 postponed, Sawbridgeworth Town v Burnham Ramblers, Southend Manor v Ilford, Sporting Bengal Utd v FC Romania, Takeley v Hullbridge Sports postponed, Waltham Forest v Tower Hamlets.

Touchline SIL

Senior Division: Achilles v Grundisburgh, Crane Sports v Ipswich Ath, Felixstowe Harpers Utd v Bramford Utd, Framlingham Town v East Bergholt Utd, Haughley Utd v Westerfield Utd, Ipswich Valley Rangers v Leiston St Margarets, Stanton v Wickham Market, Wenhaston Utd v Capel Plough.

Division One: AFC Hoxne v Trimley Ath, Bacton Utd 89 v Sporting 87, Claydon v Coplestonians, Ipswich Exiles v Benhall St Mary, Old Newton Utd v Somersham, Ransomes Sports v Mendlesham.

Division Two: Barham Ath v Trimley Red Devils, Bartons v Stowupland Falcons, Bramford Road Old Boys v Witnesham Wasps, Cedars Park v AFC Kesgrave & Willis, Salvation Army v Boxford Rovers, Sproughton Sports v Bildeston Rangers.

Intermediate Division A: Capel Plough v Sporting 87, Coplestonians v Westerfield Utd, East Bergholt Utd v Felixstowe Harpers Utd, Grundisburgh v Achilles, Ipswich Valley Rangers v Crane Sports, Mendlesham v Wenhaston Utd.

Intermediate Division B: Benhall St Mary v Haughley Utd, Bramford Utd v Henley Ath, Framlingham Town v Trimley Ath, Ipswich Ath v AFC Hoxne, Ipswich Exiles v Coplestonians A.

Intermediate Division C: East Bergholt Utd A v Bramford Road Old Boys, Leiston St Margarets v Bacton Utd 89, Somersham v Cedars Park, Stonham Aspal v Ransomes Sports, Trimley Red Devils v Old Newton Utd A.

Division Two: Halesworth Town v Chantry Grasshoppers, Saxmundham Sports v Cockfield Utd, Shotley v Coddenham Ath, Sproughton Utd v Ufford Sports, Tacket Street BBOB v Elmswell.

Division Four: AFC Elmsett v Stradbroke Utd, Cockfield Utd Res v Tattingstone Utd Res, Kesgrave Kestrels v AFC Kesgrave & Willis Res, Stowupland Falcons A v Witnesham Wasps Res, Woolverstone Utd v Halesworth Town Res.

Division Five: Bacton Utd 89 A v Needham Market Phoenix, Chantry Grasshoppers Res v AFC Titans, Ufford Sports Res v Cedars Park A.

Suffolk FA Primary Cup sponsored by P&O Ferrymasters

First round: Sizewell Associates v Pot Black Res (2.15pm).

Essex & Suffolk Border League

Border League Knock Out Cup

Preliminary Round: Hedinghams Utd v Mersea Island, Kelvedon Social v Dedham Old Boys.

Premier Division: Alresford Colne Rangers v Tollesbury, Barnston AFC v Holland FC, Earls Colne v University of Essex, Gas Recreation v Harwich & Parkeston, Hatfield Peverel v Little Oakley, Tiptree Jobserve v West Bergholt, White Notley v Lawford Lads.

Division One: Boxted Lodgers v Holland FC Res, Coggeshall Town Res v Alresford Colne Rangers Res, Little Oakley Res v Gas Recreation Res, University of Essex Res v Bradfield Rovers, Weeley Ath v Wormingford Wdrs, West Bergholt Res v Cinque Port.

Division Two: Bradfield Rovers Res v Tiptree Jobserve Res, Brightlingsea Regent A v Earls Colne Res, Colchester Ath v Team Brantham, FC Clacton Res v Great Bentley, Lawford Lads Res v Hatfield Peverel Res, Little Oakley A v Cressing Utd, Tiptree Park v Kelvedon Social Res.

The St Edmundsbury League

Division One: Bedrics Worth v St Edmunds, Westbury v Home Guard, Bury Town Rams v Stanton Res.

Division Two: AFC Black Boy v RF Saints, Thurston v Bury Town Res, Bury Wdrs v Elmswell Res.

Division Three: Vipers FC v AFC Weeting, Wordham Res v Beck Row, Suffolk Utd v Walsham.

Prokit UK Essex Olympian League

Senior League Cup first Round (kick offs 2.15pm): Basildon Town v Catholic Utd, Broomfield v Leytonstone Utd, Canning Town v Great Baddow, Dagenham Utd v Westhamians, East Londoners v Snaresbrook, Epping v Ryan, Galleywood v Old Southendian, LOASS v Shenfield AFC, Rochford Town v Debden Sports, Roydon v Old Chelmsfordians, Stambridge Utd v Ongar Town, Toby v Ramsden Scotia.

Premier Division: Bishops Stortford Swifts v Newham Utd, Buckhurst Hill v Manford Way, Hannakins Farm v White Ensign, Harold Hill v Newbury Forest (1pm), May & Baker E.C. v Harold Wood Ath, Rayeigh Town v Frenford Senior, Springfield v Kelvedon Hatch.

Division One: Hutton v Runwell Hospital.

Division Two: Herongate Ath v Old Barkabbeyans.

Division Three: Frenford Senior Res v Southend Sports, Upminster v Sungate.

Become a Supporter

This newspaper has been a central part of community life for many years. Our industry faces testing times, which is why we're asking for your support. Every contribution will help us continue to produce local journalism that makes a measurable difference to our community.

Become a Supporter
Comments powered by Disqus